Читај ми!

Грађанске скупштине - могући пут повратка демократије демосу (народу)

На иницијативу и у организацији Института за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, од 2020. године организују се грађанске скупштине, демократски форуми у којима грађани и грађанке активно учествују у дискусијама о неком питању од локалног или националног значаја. Већ институционализоване у различитим европским земљама, грађанске скупштине представљају одговор на проблем савремених демократија и демократских пракси, у којима већина становништва није довољно укључена у процес формулисања и доношења политичких одлука које утичу на животе свих. У нашој земљи та нова институција демократског живота још увек је у експерименталној фази, али расте интересовање за њу и то не само оних који су одабрани да учествују као представници грађанства у њиховом раду, већ и стручне јавности и доносилаца одлука. Више о томе, а посебно о недавно одржаној грађанској скупштини "Означавање хране у Србији и могуће алтернативе: пут до здраве исхране и здраве средине” чућемо у разговору са Иреном Фикет, вишом научном сарадницом Института за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, координаторком Лабораторије за активно грађанство и демократске иновације.

У "Магазину на Првом" представићемо и трећи конкурс за подршку јавном заговарању за организације цивилног друштва у оквиру пројекта „Покрет Полет“ Фондације „Траг“. „Јавно заговарање подразумева препознавање проблема у заједници, упознавање са документима јавних политика и затим утицање на примену, измену или доношење јавне политике која на системски начин решава проблем у интересу свих грађана. Наш циљ је да се грађани заинтересују за учешће у процесима креирања јавних политика и да створе мере које су у складу са њиховим потребама", напомиње Милица Кезић Марчић, менаџерка програма за подршку заговарачким иницијативама у фондацији "Траг", такође и гошћа нашег програма.

Говорићемо и о Ковачичкој школи наивног сликарства, а поводом два велика јубилеја - ове године обележава се стогодишњица рођења сликара Мартина Јонаша, једног од родоначелника те школе, а следеће је истоветан јубилеј сигурно најпопуларније наивне сликарке са наших простора, познате широм света, Зузане Халупове. Тим поводом гост ће нам бити Павел Бабка, оснивач истоимене фондације у Ковачици.

Са вама - Елизабета Арсеновић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње