''Крај детињства'' Артура Кларка

У вечерашњој емисији саговорник нам је Новица Петровић, професор и преводилац. Он говори о роману ''Крај детињства'' Артура Кларка. Један од највећих писаца научне фантастике, Артур Ч. Кларк (1917–2008), поред славног романа ''2001: Одисеја у свемиру'', објавио је романе: ''Крај детињства'', ''Рајски водопади'', ''Сусрет с Рамом'', ''Матица Земља'', ''Песме далеке Земље''... Као доминантне теме Кларковог дела, критика наводи човеков духовни преображај и човекову потрагу за местом у универзуму. Дела му одликује хуманизам и нада у побољшање целокупног живота на Земљи. Роман ''Крај детињства'', објављен 1951, говори о првом контакту човечанства са ванземаљском цивилизацијом који није прошао онако како би се могло очекивати.

Наш саговорник говори о томе када се први пут сусрео са делима научне фантастике, зашто је заволео овај жанр, о томе како је почео да чита књиге на енглеском и о свом сусрету са делима Артура Кларка. Чућемо понешто и томе са којим изазовима се наш гост сусретао у превођењу књижевних дела.  Наш саговорник говори о томе када се први пут сусрео са делима научне фантастике, зашто је заволео овај жанр, о томе како је почео да чита књиге на енглеском и о свом сусрету са делима Артура Кларка. Чућемо понешто и томе са којим изазовима се наш гост сусретао у превођењу књижевних дела.

Новица Петровић је дипломирао за англистику Филолошког факултета у Београду 1975. године. Звање магистра стекао је на истом факултету 2001. одбранивши магистарску тезу под насловом ''Мотив ентропије'' у делу Томаса Пинчона и Џ. Г. Баларда'', а докторирао је 2005. одбранивши тезу под називом ''Човек и космос у делу Артура Кларка и Станислава Лема''. Радио је на Филолошком факултету у Београду као ванредни професор за студије британске и америчке културе. Тренутно предаје превођење и студије британске и америчке културе на Универзитету Сингинум у Београду и Универзитету Синергија у Бијељини. Бави се превођењем са енглеског и на енглески дуги низ година. Објављује есеје о англоамеричкој књижевности и култури, као и о теорији и пракси превођења. Објавио је збирку есеја о превођењу ''Муке с речима'' као и монографију ''Контракултурни трендови у британској и америчкој популарној музици шездесетих година 20. века''. Учествовао је на већем броју научних конференција у земљи и иностранству.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић.

 

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње