Читај ми!

Реприза

Старе варошке капије

Варош у шанцу – то је био онај део трурског Београда на чијем простору су биле четири главне варошке капије: ''Стамбол'', ''Варош'', ''Сава'' и ''Видин-капија'', и још две саграђене за време аустријске управе: ''Петроварадинска'' на Сави и ''Темишварска капија'' у правцу улице Мике Аласа, код раскршћа Дубровачке, данас улице Краља Петра.

По наводу Вука Стефановића Караџића из 1827. године, та варош имала је око 3.000 кућа са око 30.000 становника и била је подељена на Горњу и Доњу варош. Две области, српска и турска, биле су условно одељене чаршијом у данашњој Улици Васе Чарапића, а место живог сусретања, културног и језичког преплитања, агона две културе, била је Велика пијаца на данашњем Студентском тргу.По наводу Вука Стефановића Караџића из 1827. године, та варош имала је око 3.000 кућа са око 30.000 становника и била је подељена на Горњу и Доњу варош. Две области, српска и турска, биле су условно одељене чаршијом у данашњој Улици Васе Чарапића, а место живог сусретања, културног и језичког преплитања, агона две културе, била је Велика пијаца на данашњем Студентском тргу. У вечерашњој емисији чућемо причу о свакој од ових старих варошких капија.

Аутор емисије: Миља Милосављевић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом