Читај ми!

Реприза

„Лексикон страних речи и израза“ Милана Вујаклије

У овој емисији покушаћемо да саопштимо једну скромну биографију и испричамо причу о једном великом делу. Реч је о Милану Вујаклији, врсном преводиоцу, ерудити, научнику, али и активном учеснику у два рата, и о његовом Лексикону страних речи и израза.

Почетком пролећа 1937. године, у излозима београдских књижара, светлост дана je угледала ретка, драгоцена и преко потребна књига у два тома, која чини темељ сваке озбиљне културе. Била је у тамнозеленом, платненом повезу и звала се: Лексикон страних речи и израза аутора Милан Вујаклије; издавач је био Геца Кон - онај који је између два рата српску културу задужио многим значајним делима. Од тадашње културне јавности Лексикон је био дочекан оправданом хвалом. Владимир Бабић je записао:

''Иако ретко, ипак се дешава да се понеки сан младости оствари у зрелом, мужевном добу појединца после великих препрека и огромних напора. Тако је г. Милан Вујаклија, познати преводилац многих одабраних научних и белетристичких дела, чији су успешни и коректни преводи извесних чланака и расправа немачког филозофа Артура Шопенхауера с правом запажени у редовима наше интелектуалне читалачке публике - своју замисао још из ђачких клупа о изради једног филозофског речника - после готово три деценије - знатно проширио5 - остварио је у изради великог Лексикона страних речи и израза."

Када је Лексикон објављен, али и касније, стручне оцене дела биле су јединствене: Вујаклијин Лексикон није проста и вешта компилација речника какве су већ имали други народи; аутор је имао и такве речнике при руци, али се у прављењу властитог дела и тумачењу страних израза и појмова ослањао на лексику, усмену или написану, коју је налазио у матерњем језику.

Остала су сведочења да је Вујаклија све брижно и студиозно бележио и да је увек за свако тумачење налазио адекватан израз, сваком разумљив и доступан." Како је тада оцењено и пророковано Лексикон је надживео време и све његове мене и остао да траје. Одавно је постао појам по имену свога аутора, јер га већина корисника не тражи по званичном наслову него по њеном творцу - Да ли имате Вујаклију?

 Аутор емисије: Миља Милосављевић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње