Читај ми!

Зашто нема - чини се све више - лекова у домаћим апотекама?

Верујемо да је током целе ове године безмало свако од нас био макар једном у ситуацији да у апотекама не може да добије, на рецепт или без њега, неки од неопходних лекова. Апотекари нуде замене за тражено, наравно, уколико оне постоје. Није ретко ни да грађани путују у места ван свог становања, јер су се информисали да негде постоје лекови који им требају. Покренута је, подсећамо, и једна интернет платформа која олакшава потрагу по апотекама и градовима. И иако бисмо радо окривили надлежне у нашој земљи за такво стање, све учесталије вести из многих држава у Европи потврђују да несташица лекова у последње време није "домаћи производ", већ да се са сличним проблемом бори и економска велесила попут Немачке. Који је узрок таквог стања на тржишту лекова и шта је решење које би довело до нормализације - питаћемо Драгутина Рајевца, магистра фармације и власника приватне апотеке у пензији.

Септембар је Светски дан борбе против Алцхајмерове болести, а 21 - Светски дан посвећен истој борби против болести за коју се процењује да данас у свету са њом живи више од 55 милиона људи, а у Србији око 140 хиљада. О томе какав је глобални, а какав код нас одговор државе и институција које брину о јавном здрављу у односу на лечење, а још више превенцију и помоћ пођеднако оболелима и њиховим најближима, разговараћемо са Надеждом Сатарић, председницом Управног одбора Српског удружења за Алцхајмерову болест (СУАБ).

Тачно недељу дана пошто смо извештавали о разорним последицама олује "Данијел" на Балкану, посебно у Грчкој, што су, нажалост, искусили и многи наши туристи у тој земљи, осврнућемо се на катаклизмичне последице поплава које је у источном делу Либије изазвала иста олуја прераставши у тзв. медитерански циклон. Највише је страдао град Дерна и страхује се да би број преминулих могао досећи и двадесет хиљада, уз десетине хиљада животно угрожених, без склоништа и основних услова за живот. Колико је тако језив исход огромног невремена резултат метеорорлошких, климатских и географских фактора, а колико је томе допринела политичка ситуација у Либији, која од свргавања Моамера Ел Гадафија 2011. живи подељена на источни и западни део са међусобно супротстављеним политичким представницима због чега је, сматрају многи, дошло до занемаривања, између осталог и, инфраструктуре - чућемо од Данијеле Божанић, консултанта у области климатских промена и животне средине и Мирка Даутовића, политичког аналитичара, стручњака за Блиски исток.

У "Магазину на Првом" и о:

- важности недавних археолошких открића из старијег гвозденог доба на налазишту Градиште код Чуруга, о чему ће говорити Марија Ћуковић, археолог и конзерватор Музеја Војводине у Новом Саду, као и томе и хоће ли најновије откриће убрзати реализацију идеје о оснивању Археолошког парка Чуруг на чијој територији је током готово 30 година ископавања нађен огроман број артефаката који се односе на историјски континуитет од 2500 година

- а у разговору са Мајом Рубин из Асоцијације за афирмацију културе, представићемо и 7. циклус такмичења "Светионик знања" у којем ће средњошколци из 12 градова у Србији и ове године имати шансу да осмисле, развију и реализују пројекте за унапређење квалитета свакодневног живота у заједницама у којима живе.

Са вама - Елизабета Арсеновић

Магазин на Првом Магазин на Првом

Autor:
разни аутори

Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње