Читај ми!

Дом породице Илић

Јован Скерлић је песника Јована Илића (1824-1901) сматрао једним од најкарактеристичнијих романтичара у српској књижевности. Био је отац праве књижевне династије. Његова четири сина, Драгутин, Милутин, Жарко, а нарочито Војислав оставили су значајан траг у српској култури.

Кућа Илића, са великом баштом, три велика ораха у њој и чувеним Јовановим ћошком - диваноном, собом за пушење и разговор - налазила се у некадашњој Видинској улици број 35 и 37. Данас је на њеном месту зграда у Улици Џорџа Вашингтона број 21.

Јован Илић није волео кафану, али је волео друштво. Зато је његов дом скоро четири деценије био стециште свих оних за које се могло рећи да представљају културну елиту Београда у другој половини 19. века и почетком 20. века. Били су ту Стеван Каћански, Драгомир Брзак, Лазар Комарчић, Ђура Јакшић, Стеван Сремац, Бранислав Нушић, Густав Матош, Милован Глишић, Јанко Веселиновић и многи други.

Дом Илићевих је био својеврсни књижевни салон у коме је домаћин пропагирао Вукове идеје о народном језику, али где се и разговарало о свему што је било занимљиво за српски народ и његову културу.

У вечерашњој емисији говоримо о дому породице Илић.

 

           

 

 

                                                                        Аутор емисије: Бранислав Тодоровић Клинић

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом