Читај ми!

Реприза

"Борба око нашег књижевног језика и правописа" Александра Белића

Александар Белић, лингвиста и слависта, доктор словенске фиолологије, академик и професор универзитета у Београду, био је председник Српске краљевске академије од 1937. Од 1910. био је члан петроградске академије наука, а доцније инострани члан АН СССР. Био је професор универзитета у Београду, професор на московском универзитету 1947, као и у Прагу, Глазгову и другим местима.

Својим радовима поставио је основе изучавања дијалектологије, историје и граматике савременог српског језика. Нарочито су значајне његове монографије из дијалектологије и дело о историји језика "Историја српскохрватског језика". Бавио се српским али и другим и словенским језицима. Своје погледе на основе лингвистике је изложио у делу: "О природи језика и његовом развитку". Укупно је објавио преко 500 радова. Био је један од оснивача а доцније и уредника научног часописа "Јужнословенски филолог". Својим радовима поставио је основе изучавања дијалектологије, историје и граматике савременог српског језика. Нарочито су значајне његове монографије из дијалектологије и дело о историји језика "Историја српскохрватског језика". Бавио се српским али и другим и словенским језицима. Своје погледе на основе лингвистике је изложио у делу: "О природи језика и његовом развитку". Укупно је објавио преко 500 радова. Био је један од оснивача а доцније и уредника научног часописа "Јужнословенски филолог".  У оквиру издања под заједничким насловом Библиотека Коларчевог народног универзитета, 1935. године објављена  је књига др Александра Белића  "Борба око нашег књижевног језика и правописа". У поднаслову се напомиње да је реч о предавањима која је професор Белић  држао на   Коларечевом народном универзитету. Поједина поглавља ове књиге  послужила су нам да испричамо причу историји  нашег  језика, као и животу и  делу Александра Белића.

Аутор емисије: Ребека Леви

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом