Читај ми!

Зашто у Србији опада број деце која уписују основну школу?

Број деце која се не упишу у основну школу у Србији расте и за шест посто већи је него пре 12 година те сада имамо десет посто седмогодишњака који нису постали прваци. Овај податак изнет је на недавно организованој дебати "Доступност основног и средњег образовања и здравствених услуга у локалној заједници" коју је организовала Фондација Центар за демократију. Уједно, исти податак привукао је највише медијске пажње, иако је сама дебата понудила много шире увиде посебно у области анализе могућности побољшања живота маргинализованих група чија је једна од кључних карактеристика - сиромаштво "што овим групама ограничава задовољавање основних грађанских, социјалних и економских права, бар на нивоу минимално прихваћених стандарда (становање, образовање, исхрана, приходи, здравствене услуге)", како је на почетку свог извештаја на поменутој дебати констатовала професорка Ксенија Петовар, оснивачица и чланица Управног одбора Фондације Центар за демократију, а која ће бити наша гошћа.

Колико смо свесни да и наши стари, као и све старије преостало рурално становништво, и самохрани родитељи, али и деца из таквог окружења представљају маргинализоване групе и зашто са њиховим таквим положајем и те како има везе доступност здравствених услуга и јавног превоза - само су нека од питања на која ће нам одговоре дати професорка Петовар.

"Фотографија мора бити истина" - кредо је нашег другог госта, доајена српске, југословенске и светске фотографије Томислава Петернека, који је, између осталог, изложбом "Фотографијом кроз Париз" у галерији земунске Миленијумске куле на Гардошу прославио 90. рођендан и готово седам деценија новинарског и уметничког рада. Две његове фотографије до 4. септембра биће изложене и на "Плавој изложби" у Музеју савремене уметности у Београду, посвећеној повећању приступности уметности слабовидим и слепим особама, о чему ћемо више чути од кустоскиња изложбе Катарине Крстић и Сенке Ристивојевић.

Позваћемо вас и да донирате, уколико сте у могућности, у кампањи „Пошаљимо српске студенте у Вијетнам на Светско првенство у дебати“ на порталу донације.рс, као и на представљање књиге „Дијaспора у етру – позиционирање и улога Сателитског програма Јавног медијског сервиса Србије“ Бобана Ковачевића, новинара Програма за дијаспору РТС-а.

Са вама - Елизабета Арсеновић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње