Читај ми!

Реприза

Вајар Петар Убавкић

Релативно касна појава српског вајарства, тек у другој половини XIX века, узрокована је чињеницом да је овај стваралачки жанр био готово изостављен из црквено православне уметности. Предност је давана сликарству и архитектури, док се скулптура испољавала искључиво у виду орнаментике, народне пластике и фолклора. Разлоге томе треба тражити у чињеници да православна црква, за разлику од католичке, није одобравала религиозне теме, библијске сцене и фигуре светаца у пуној пластици, па се вајарство постепено појављује тек са школовање српских скулптора у иностранству и другачијем односу према уметности.

Истински облик и признање, вајарство добија првих година XX века у окриљу академизма, романтизма, реализма и симболизма, са први знацима импресионизма и сецесије. Но, пре тога, крајем XIX века, српско вајарство зна само за једно име: Петра Убавкића.

Као државни стипендиста, школован годинама ван граница Србије, у Бечу, Минхену и Риму, Петар Убавкић није био само први образовани и угледни скулптор рођен у Београду, већ и један од покретача идеје националног у уметности.

У вечерашњој емисији "Код два бела голуба" представљамо вам скулпторски свет Петра Убавкића, уметника који је трасирао пут српском вајарству.

Аутор емисије: Александра Јагодић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње