Читај ми!

Реприза

Вајар Петар Убавкић

Релативно касна појава српског вајарства, тек у другој половини XIX века, узрокована је чињеницом да је овај стваралачки жанр био готово изостављен из црквено православне уметности. Предност је давана сликарству и архитектури, док се скулптура испољавала искључиво у виду орнаментике, народне пластике и фолклора. Разлоге томе треба тражити у чињеници да православна црква, за разлику од католичке, није одобравала религиозне теме, библијске сцене и фигуре светаца у пуној пластици, па се вајарство постепено појављује тек са школовање српских скулптора у иностранству и другачијем односу према уметности.

Истински облик и признање, вајарство добија првих година XX века у окриљу академизма, романтизма, реализма и симболизма, са први знацима импресионизма и сецесије. Но, пре тога, крајем XIX века, српско вајарство зна само за једно име: Петра Убавкића.

Као државни стипендиста, школован годинама ван граница Србије, у Бечу, Минхену и Риму, Петар Убавкић није био само први образовани и угледни скулптор рођен у Београду, већ и један од покретача идеје националног у уметности.

У вечерашњој емисији "Код два бела голуба" представљамо вам скулпторски свет Петра Убавкића, уметника који је трасирао пут српском вајарству.

Аутор емисије: Александра Јагодић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом