четвртак, 19. јан 2023, 20:00
Српске иконе на стаклу
Када се говори о српским иконама, обично се мисли на оне рађене на дрвету, у скупоценим златним рамовима који красе иконостасе великих барокних цркава 17. и 18. века; на оне целивајуће постављене у храмовима о празницима; као и на оне које су заштитнице српских породица. Мало се зна да су у српској средини крајем 18. а посебно у 19. веку постојале и иконе на стаклу. Настале као одраз народне побожности, представљале су значајна дела српског барокног сликарства.
Та грана народне уметности нагло је заживела у 17. веку. Настала је у бајковитим пределима око изворишта Дунава. Одатле се то умеће преносило широм Европе, одакле се велики број икона, на стаклу и огледалу, извозио а занат пренео у Индију, Кину и Америку. Иконе на стаклу прихваћенсе су тада од католика, православаца, протестаната и унијата, а биле су намењене украшавању цркава, капела, грађанских и нарочито сеоских домова. У појединим земљама настале су велике мануфактурне радионице за њихови узраду.
Гледано кроз поделу уметничких праваца, иконе на стаклу имале су први, зографски период, када су опонашане иконе на дрвету, барокни период који је трајао до краја 18. века и када су као предлошци служили српски и бечки бакрорези. Почетком 19. био је кратки период класицизма, а затим се, полако, српске иконе на стаклу претварају у народну уметност, у етнографски материјал.
О српским иконама на стаклу, о начинима њихове израде и уметницима који су их израђивали говоримо у вечерашњој емисији.
Аутор емисије: Александра Јагодић.
Autor:
Војислав Карановић
Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]
Коментари