Читај ми!

Нова верзија Макрон - Шолцовог плана у Београду и Приштини

Ове недеље у сенци Самита у Тирани ЕУ-Западни Балкан прошла је вест да је Београду и Приштини послата нова верзија француско-немачког предлога за решавање косовског проблема. Циљ је, пре свега, да се убрзају преговори, а решење ће доћи само по себи, сматрају у бриселској администрацији. Контрадикције око Макрон-Шолцовог плана овим нису нестале. Какве су форма, суштина и детаљи овог плана још је тајна. Шта нова верзија плана доноси и какве су промене унете у односу на првобитни текст, за Магазин анализира Петар Ћурчић са Института за европске студије.

Данас је 102. годишњица Медицинског факултета у Београду, једне од најстаријих образовно научних установа у Србији. Упоредо са утемељењем сопствене државности, Србија је развијала најважније националне институције. Међу њима су правне, културне и научне установе, а једна од њих је и Медицински факултет у Београду. Идеја о потреби оснивања Медицинског факултета у Србији јавила се још 1878-ме, у истој години у којој је Србија добила међународно признање. Званично, факултет постоји од 1920. и од тада је у сталном развоју. Медицински факултет данас је једна од окосница БУ. О историји факултета, његовом значају и плановима за будућност говори декан, професор др Лазар Давидовић.

Домаћинства у просеку потроше скоро 50 одсто годишњих буџета за енергију на грејање и хлађење. Увођењем мера енергетске ефикасности у куће или станове смањује се непотребна потрошња енергије. Међународни ГЕФФ програм Европске банке за обнову и развој промовише инвестиције у енергетску ефикасност на Западном Балкану. Поред кредита, грађани могу да добију и бесповратна средства у износу 20 одсто од укупне вредности инвестиције. Да ли се то исплати, истраживала је Сандра Цвијановић.

"Ја сам у књижевност упао као и сви који срљају у филм, па испаде да свак може да направи филм, па што и ја не бих  написао неку књигу", рекао је у једној прилици Емир Кустурица, упитан о свом уласку у свет књижевности. Редитељ је до сад објавио четири књиге. Последња „Видиш ли да не видим" у центар приче ставља Петера Хандкеа, „јунака наши дана".

О књизи и књижевним узлетима Емира Кустурице говори уредница Радио Београда 2 Мелиха Правдић.

„Добродошли у моју кафану". Ово је назив, али и позив певача, композитора, текстописца и аранжера Жељка Васића на концерте које је спремио за вечерас и сутра у МТС дворани у Београду. Више од 40 песама наћи ће се на репертоару, у специфичном, предновогодишњем амбијенту. „Ми смо сјајни увозници свега што не ваља", каже Васић у разговору са Катарином Епштајн и у Магазину позива истомишљенике, љубитеље домаћег попа да уживају заједно са њим.


Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње