''Кад су живи завидели мртвима''

У вечерашњој емисији саговорник нам је Слободан Витковић, професор рестаурације, фрескописац и иконописац. Он говори о делу ''Кад су живи завидели мртвима'' Милорада Панића Сурепа. Писац је овим својим делом, како сам каже, ''желео да осветли прошлост српског народа, и то оног његовог дела што га сачињавају мали свакидашњи људи — орачи и чобани, зидари, занатлије, горосече, кириџије, најамни работници". О овом делу Предраг Палавестра је записао: ''Са пожутелих записа, хроника и бележака, писаних несигурном руком на белинама црквених књига, са случајних натписа, угребаних у зидове манастира, из писма, порука и исповести, Милорад Панић Суреп преписао је невоље и уздахе векова и створио дело изразите вредности и несвакидашње дражи.''

Наш саговорник говори о својим читалачким почецима, о књигама која су битно утицале на његово формирање, о томе како је открио дело ''Кад су живи завидели мртвима'' Милорада Панића Сурепа. Чућемо које квалитете он налази у овом делу, и зашто га сматра изузетно важним за нашу културу. Чућемо и зашто наш гост воли дела писаца као што су Жил Верн и Хорхе Луис Борхес.

Слободан Витковић је студирао рестаурацију и конзервацију. Радио је велики број рестаураторских послова, највише су то били манастири и цркве. Први теренски рад био му је у манстиру Сопоћани, потом и Петрова црква. Највише је радио у Далмацији и у Котору. Радио је витраже у Србији, Босни, и за иностранство. У почетку је радио рестаурацију фресака, а потом  само покретни ризнични инвентар. Сарадник је Музеја СПЦ. Пре 40 година покренуо је школу Старих сликарских техника, која постоји и данас.

Сарађивао је са професором Здравком Вајагићем приликом  реализације његове идеје да се осније факултет-академија за конзеревацију. У почеткује на Академији био шеф рестаураторског атељеа, а потом професор осам година. Тада је са групом професора напустио ову академију. Она и данас постоји при Богословији у Београду. Слободан Витковић тренутно ради на писању стручне литературе из области рестаурације. Имао је велики број изложби, најчешће са својим ученицима.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње