Читај ми!

Повећана концентрација афлатоксина последица климатских услова 

Од 1. децембра у Србији је требало је да буде спуштена граница дозвољеног афлатоксина у млеку. Постојећи ниво, медјутим, остаје на снази још годину дана. Савет за безбедност хране ову одлуку донео је пратећи тренутну климатску ситуацију и стање на пољима кукуруза. Стручњаци, медјутим, скрећу пажњу на резултате испитивања квалитета европских усева који указују на велики ризик од присуства микотоксина као последицу дуготрајних суша и високих температура. Тим поводом саговорник нам је Горан Бекавац из Института за ратарство и повртарство у Новом Саду.

Рат у Украјини донео је значајне потресе на тржиштима енергије. Владе широм света траже сигурност у обновљивој енергији и њеним климатским предностима. Ова година се, стога, може сматрати рекордном по ширењу капацитета за обновљиве изворе. У Србији, медјутим, тај процес иде веома споро. Стандард градјана је све нижи, а инфлаторна очекивања све виша, па се чини да у том сектору изазови тек предстоје. О томе ћемо разговарати са Данијелим Исаиловић, менаджерком Удружења за обновљиве изворе енергије.

Бивалентна вакцина против ковида добила је дозволу Агенције за лекове и медицинска средства, али још се не зна када ће она бити доступна грађанима Србије. То цепиво у употреби је у ЕУ од 1. септембра и искуства су за сада позитивна. Шта је, заправо, бивалентна вакцина и коме је намењена сазнаћемо у разговору са вишим научним сарадникому ИНЕП-а Сергејем Томићем.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње