Реприза

Скадарлијски добошар

У пролеће 1872. године, Београдска општина је кривудавој, калдрмисаној улици, уметнутој између Дорћола и Палилуле, дала званично име - Скадарска улица. По њој је цео крај прозван - Скадарлија.

По сведочењу професора Милорада Павловића, званог Миле Крпа, некада се у Београду говорило: „Ако мајка изгуби сина, а жена мужа, наћи ће их сигурно код "Три шешира". То је најстарија скадарлијска кафана.

Већ 150 година, једна обична, кривудава улица симбол је и омиљено састајалиште људи орних за песму, шалу, гурманлуке, али и тугованке. На улазу у данашњу Скадарлију, крај њене заставе са жирадо-шеширом, штапом и каранфилом, исписана је порука: ''Скадарлија - центар уметничке боемије... Зато посетиоче, кад дођеш у овој кутак Београда да се забавиш и разонодиш, покушај да маштом својом дочараш дивно минуло време. Сети се свих оних генерација песника и глумаца, новинара и сликара, боема знаних и незнаних...''

То ''дивно минуло време'' покушаћемо да дочарамо у вечерашњој емисији, која је реализована 1986. године. У емисији је био гост Радомир Шобота, некадашњи скадарлијски добошар.


Аутор емисије: Сања Чупић

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом