Читај ми!

Зашто је важна заштита аудио-визуелног културног наслеђа?

Пре више од четири деценије Генерална конференција Унеска усвојила је препоруке о чувању и заштити покретних слика, чиме је први пут званично скренута пажња на културни и историјски значај телевизијских и филмских снимака и упућен апел да се одлучном акцијом осигура њихова заштита. Две и по деценије касније, 2005. године Унеско је прогласио 27. октобар за Светски дан аудио-визуелне баштине, са идејом да се укаже на потребу за њеном хитном заштитом. Овај дан биће обележен у Југословенској кинотеци, када ће свечано бити потписан споразум о сарадњи на очувању аудио-визуелног наслеђа Републике Србије, између аудио-визуелних архива Југословенске кинотеке, Радио-телевизије Србије, Радио-телевизије Војводине и Филмских новости. Тим поводом у јутарњи програм ће нам се укључити Радослав Зеленовић, дугогодишњи директор Југословенске кинотеке и управник Аудио визуелног Архива и Центра за дигитализацију Српске академије науке и уметности.

Говорићемо о још једној сличној теми - заштити материјалних кутурних добара, и то уз помоћ биологије. То ће бити тема наше редовне рубрике "РТС наука".

Чућемо прилог колегинице Ружице Зоркић Радичевић о пренатрпаности судова и о томе да је увођење колективне тужбе једно могуће решење. О овој теми разговараћемо и са слушаоцима у редовној рубрици "Питање јутра".

У програм ће нам се укључити Младен Рашета, власник аутошколе СТЦ Апатин, с којим ћемо попричати о разлозима за поскупљење обуке за возаче.

Као и претходних десетак дана, проверавамо каква је ситуација с грејањем у Србији. Овога јутра сазнаћемо како се греју грађани Суботице и Пирота.

Уредник и водитељ Миша Стојиљковић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње