четвртак, 20. окт 2022, 10:05
Какву воду пијемо?
Годишњи извештај "Батута" о здравственој исправности воде за пиће за 2021. показује да од укупно 156 контролисаних јавних водовода у градским насељима у Србији, трећина има здравствено неисправну воду. У Војводини је највише оних код којих је утврђена физичко-хемијска неисправност, а највећи број микробиолошки неисправних водовода налази се у Шумадији и Западној Србији. Зашто нам је вода загађена, какве су последице и како побољшати њен квалитет нека су од питања за др Дејану Јаковљевић, из Географског института "Јован Цвијић", при САНУ.
Зову је тихи крадљивац костију, а погађа изузетно велики број људи у свету. У Србији од ње болује више од пола милиона људи. Обележавање Светског дана борбе против остеопорозе прилика је да се скрене пажња на ово обољење, а овогодишња кампања посвећена је подизању свести о превенцији. О тој теми разговараћемо са физијатром- реуматологом, др Снежаном Новковић из Института за Реуматологију КЦС.
Заједничка особина свих људи на овој нашој планети јесте да морају да једу. Различите су врсте хране, у различито доба се једе, на различитим местима, у различитим друштвима, али сви желе да у томе уживају. Кулинарство је постало један од феномена данашњице. Емисије о кувању спадају међу најгледаније, кувари су највеће медијске звезде, спадају међу најплаћенија занимања па млади све чешће кулинарство бирају као будући позив.....Ово су само неки од повода за причу о једном занимању које често досегне и саму границу уметности. Поводом Међународног дана кувара саговорница нам је Бојана Калењук, професорка на Катедри за гастрономију, Природно-математичког факултета у Новом Саду.
Уредник и водитељ Оливера Стајић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари