Читај ми!

Воћарство - извозни адут Србије

Србија има више од 12.000 истраживача, више од 70 института, 22 изузетно вредна развојна центра и 123 универзитета и факултета. Све то чини изузетну основу за развој сектора иновација, а резултат је добра позиција и на овогодишњем Глобалном индексу иновативности, који је објављен пре неколико дана. Које критеријуме мери овај Индекс и колико су они важни у смислу креирања мера подршке том сектору? О томе ћемо разговарати са Душаном Васиљевићем, директором за конкурентности и инвестиције у НАЛЕД-у.

Да ли рат у Украјини може да утиче на брзину енергетске транзиције, где је Србија у том процесу, колико би нас коштао, а колика би била цена ако се настави субвенционисање прљавих технологија и ослањање на угаљ као примарни енергент? Ово су нека од питања за професора Машинског факултета Александра Јововића.

Воће се у Србији гаји на око 200. 000 хектара. Просечна годишња производња креће се од 1,2 до 1,6 милиона тона. Велике количине заврше у извозу и знатно доприносе спољнотрговинском билансу земље. Род, на жалост често зависи од природних услова- времена и невремена. Ова година остаће запамћена као једна од најсушнијих, али кад је род појединих врста воћа у питању бележе се рекорди. Како је воћарство постало главни извозни адут Србије? Саговорник нам је професор Појопривредног факултета у Новом Саду, Зоран Кесеровић.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње