уторак, 20. сеп 2022, 10:05
Шта су VAS SMS преваре и како се заштитити од увећаног телефонског рачуна?
Преваре путем SMSа, тема су која не јењава, с обзиром да се свакодневно појављују корисници мобилне телефоније који се жале на увећане рачуне иако се нису пријавили за преузимање и наплату порука. Заштита за већину грађана није увек једноставна јер захтева одређену дигиталну писменост. Деца и стари су најчешће жртве компанија које шаљу такозване VAS поруке које коштају око 250 динара, а фирме их шаљу неколико пута недељно. Које су најчешће грешке које правимо користећи Интернет? Како избећи непожељна тарифирања? Да ли се оваквим услугама крши Закон о заштити потрошача? Гости: Срђан Спасојевић, ИТ стручњак и Младе Алфировић из НОПС-а.
Србија је заинтересована за нови стендбај аранжман са ММФ-ом. Ако би дошло до постизања финансијског договора, тренутно важећи нефинансирајући Инстумент за кординацију политике био би отказан. О предностима и манама сарадње са Фондом и шта склапање новог уговора значи у тренутку светске и домаће економске кризе, разговарамо са професором Љубодрагом Савићем са Економског факултета.
Колико раст животних трошкова утиче на стандард студената? Према најновијим подацима, у домовима има места за сваког десетог студента, а станови за издавање су у односу на 2020.годину скупљи и до 40 одсто. Нове цене важе и за школарину, уџбенике и оброке у мензи. У ресорном министарству су одлучили да студентска примања прате трошкове, па ће рате кредита и стипендија од јесени бити веће. Иначе, млади у Србији сматрају да је за пристојан живот потребна плата већа од 100.000 динара, а тек десетина испитаника каже да би им било довољно 50.000 до 80.000, показао је Алтернативни извештај о њиховом положају и потребама. Наша гошћа је Милица Борјанић, чланица Савета за младе Владе Србије и програмска директорка КОМС-а.
Зашто се данас толико говори о здравој исхрани и дијетама? Да ли је реч о стварним потребама, стилу живота, или помодарству? Стручњаци упозоравају да деца и млади који су рођени у време експаније разних индустријских производа не размишљају много о њиховом саставу и утицају па их сматрају својом свакодневном потребом. Као последица се јавља константно повећање броја гојазне деце којој је често, још у најранијем узрасту угрожено здравље. О томе колико је мала граница између здраве исхране и патологије и значају превентиве, разговарамо са специјалистом за исхрану примаријусом др Бранком Константиновић.
Уредник и водитељ Дијана Иванов Кадић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари