Економске и финансијске последице рецесије у Европи на глобалну и економију Србије

Због глобалне кризе, раст БДП Србије од 4 одсто за целу ову годину за сада је неизвестан, а оптимистична је процена ММФ-а да ће раст бити 3,5 одсто , наводи се у анализи коју је објавио билтен Макроекономске анализе и трендови – МАТ. Аутори овакву оцену заснивају на проблемима са којима се суочава цела Европа и нарочито земље од којих зависи економија Србије а који су непредвидљиви. Значајна предност Србије у односу на ближе европско окружење је потенцијал у биљној производњи примарних пољопривредних производа што значи да ће наша земља и ове године имати значајне вишкове пшенице, кукуруза, сунцокрета, уља и шећера. Монетарна политика усмерена је на јачање рестрикција ради обуздавања инфлације.

У европским земљама, сукоб у Украјини одразиће се највише на тржиште берзанских производа (енергенти и храна), логистику и транспорт, ланце снабдевања, стране директне инвестиције итуризам - сматрају аутори .

Како Србија решава економске изазове због глобалне кризе?

Гост емисије је Миладин Ковачевић, економиста, аутор анализе.

Уредник: Оливера Симић Милошевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње