понедељак, 13. јун 2022, 17:05
Економске и финансијске последице рецесије у Европи на глобалну и економију Србије
Због глобалне кризе, раст БДП Србије од 4 одсто за целу ову годину за сада је неизвестан, а оптимистична је процена ММФ-а да ће раст бити 3,5 одсто , наводи се у анализи коју је објавио билтен Макроекономске анализе и трендови – МАТ. Аутори овакву оцену заснивају на проблемима са којима се суочава цела Европа и нарочито земље од којих зависи економија Србије а који су непредвидљиви. Значајна предност Србије у односу на ближе европско окружење је потенцијал у биљној производњи примарних пољопривредних производа што значи да ће наша земља и ове године имати значајне вишкове пшенице, кукуруза, сунцокрета, уља и шећера. Монетарна политика усмерена је на јачање рестрикција ради обуздавања инфлације.
У европским земљама, сукоб у Украјини одразиће се највише на тржиште берзанских производа (енергенти и храна), логистику и транспорт, ланце снабдевања, стране директне инвестиције итуризам - сматрају аутори .
Како Србија решава економске изазове због глобалне кризе?
Гост емисије је Миладин Ковачевић, економиста, аутор анализе.
Уредник: Оливера Симић Милошевић.
Autor:
Редакција магазинског програма
Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]
Коментари