Закон о заштити ћирилице
Пре неки дан свратио до мене комшија Крста и донео списак програма које треба да му инсталирам на лаптопу. Акробат ридер – имам; нешто за конвертовање за Јутјуба – имам и то, да видим даље - аудио едитор, спотифај за слушање музике, неки програм за заштиту података и ..... ћирилица.
- Госн Крсто, све ово имам, а шта ћемо с ћирилицом?
- Ћирилицу обавезно да ми ставиш - каже Крста - донет је закон, сад све мора да буде на ћирилици, сви ти твоји програми. И да ми објасниш како се користе, да не платим неку казну, сад су то много пооштрили.
- Ма госн Крсто, све је ко и до сада, компјутерски програми некад нуде опцију на ћирилици, мада ретко, то више раде наши. А ови са списка су скроз латинични.
- Е онда да ми ставиш - каже - неки конвертор, стави шта год хоћеш, ти си информатичар и знаш те цаке, нећу да плаћам казне. И ону твоју фирму да пребациш на ћирилицу, па ћеш од града да добијеш попуст на закуп пословног простора.
Да нема онолико фирми и реклама у Кнез Михаиловој с латиничним таблама, не бисмо ни знали колико нам је ћирилица угрожена. Сва срећа, па нам отворише очи!
Аутор и уредник емисије - Мирјана Блажић
Глумац - Никола Којо
Autor:
Мирјана Блажић
Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]
Коментари