понедељак, 09. мај 2022, 10:05
Дан победе и Дан Европе у сенци рата
Дан победе, 9. мај, у Русији се доживљава као отаџбински празник. То је тренутак када се Руси сећају и одају почаст небројеним животима положеним у борби против нацизма. Црвена совјетска застава истакнута на куполи Рајхстага у центру Берлина означила је коначну победу над фашизмом. Деветог маја 1945., немачка влада потписала је капитулацију, а маршал Жуков ју је ратификовао.
Овај дан се обележава у многим земљама света. У Москви се одржава традиционална победничка војна парада. Тако ће бити и ове године, упркос рату на истоку Европе. О томе разговарамо са колегом, дописником Новости из Москве Бранком Влаховићем
У ситне сате 8. маја 1945.године , Немачка је потписала капитулацију пред западним савезницима. По московском времену, то је био 9.мај. Каснији догађаји, хладни рат, зачеци Европске уније и конфронтација истока и запада довели су до различитог односа према Дану победе и различитог обележавања. Због тога, Дан победе више није јединствен. У земљама Европске уније данас се обележава и Дан Европе. Шта он симболизује и какав однос чланице уније имају према Дану Европе о томе разговарамо са нашом дописницом из Стразбура Наташом Јокић
Темом Другог светског рата и злочинима почињеним у Србији бавио се светски признати стрип уметник Александар Зограф. У Крагујевцу је у оквиру Мајских свечаности представљен његов рад који се бави стрељањем хиљада невиних људи у Крагујевцу 1941. О стрипу, цртежу и ратним мотивима, Зограф говори за нашу емисију.
Непознати тип хепатитиса код деце појавио се у окружењу, а постоји сумња и на један случај у Београду. За сада, испољени симптоми ове болести слични су већ познатим типовима хепатитиса. Шта до сада знамо о овом обољењу и које су мере превенције, питамо професора Медицинског факултета Недељка Радловића, дечјег гастрохепатолога.
Аутор: Ана Томашевић
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари