Књижевни илустровани лист "Српска зора"

Осамдесетих година претпрошлог века, у Бечу, међу нашим младим интелектуалцима, јавља се идеја о покретању књижевних листова. Међу првима био је илустровани лист "Српска зора" намењен лепој књижевности. Издавао га је и уређивао Тодор Стефановић Виловски у периоду од 1876. до 1881. године. Прилози из домаће и стране књижевности, путописи, репортаже и вести о културним збивањима у Србији, новим књигама, чинили су садржај листа чији су сарадници били најпознатији књижевници оног времена.

Стефан Митров Љубиша је био душом и телом пријатељ „Зори". Када је о њој причао, казао би „наша Зора" или „наш лист", што је доказ колико се са њом идентификовао. Он није био само сарадник „Српске зоре" већ и агитатор и пропагатор који је много учинио да се број читалаца повећа у Далмацији.

Из те прве година излажења књижевног листа, један од најпознатијих сарадника био је Љуба Ненадовић. Њему је као и Љубиши „Зора" била нужна да може у њој стално штампати све оно што је за време свог бављења у Црној Гори написао.

Роман Јакова Игњатовића „Вечити младожења" објављен је у „Зори" 1878. године.

У вечерашњој емисији "Код два бела голуба" сазнаћемо ко су све били књижевници, сарадници  "Српске зоре".

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње