Јован Савић

Руководећи се идејом да је права уметност спој талента и непрекидног рада на себи, Јован Савић се целог живота који је посветио позоришту, бавио могућностима унапређења односа драмског писца, глумца и публике.

О томе  и говори у свом делу "О сврси драме" из 1908. године:

"Непобитна је чињеница да песниково драмско уметничко дело испуњава своју сврху тек у тренутку када га глумци приказују на позорници, пред публиком. За то је потребно, поред унутрашњег, духовног приступа, и спољашње, језичко и телесно приказивање карактера... Ако је већ сам песник био крајње уздржан, готово шкрт у приказивању спољашње радње, онда извођачи и редитељи не треба својим допунама да потенцирају него да ублажавају спољашње елементе представе."

Тог начела се држао када је крајем XIX и почетком XX  века, душевљен Шекспиром, успео да реформише театарски израз кроз улоге и режије у Вајмару, Бечу и Минхену. Створивши тзв. "Шекспирову позорницу" потпуно мења дотадашњи начин глуме, однос према драмском делу и  схватања представе у целини.

Вечерашњу емисију "Код два бела голуба" посвећујемо глумцу и редитељу, педагогу и теоретичару,  Јовану Јоци Савићу.

Аутор: Александра Јагодић

Музички уредник: Радмила Дујаковић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње