Листа за трансплантацију органа све дужа, број донара све мањи!

Недостатак донора је главни разлог што се у нашој земљи ради мало трансплантација. Закон о пресађивању органа требало је да олакша ситуацију одредбом да смо сви потенцијални донори органа уколико се за живота не изјаснимо другачије. Та одредба је, одлуком Уставног суда, из Закона избрисана прошле године. Тако је настао својеврсни правни вакум. Више од 1.000 људи, тренутно је на националној листи чекања за трансплантацију јетре, срца и бубрега. Ако томе додамо податак да је на дијализи тренутно 5 хиљада људи, од којих би 800 могли бити кандидати за пресађивање, јасно се сагледава тежина проблема. У све то упућена је др Љиљана Лаушевић са Клинике за нефрологију Клиницког центра Србије и председница Удружења нефролога.

Ових дана обележено је 15 година европског броја за пријављивање нестанка деце. У Србији је овај број 2012. године увела организација Астра. Само прошле године забележена су 752 позива. Да ли је и колико овакав начин алармирања успео да убрза систем потраге и колико се показао значајним за породице нестале деце. О томе ћемо разговарати са Христином Пискулидис из АСТРЕ.

Грађевински отпад у Србији чини више од 75 одсто укупног смећа. Једина легална депонија на коју може да се одложи такав отпад је Винча. Међутим, она може да прими само трећину тог материјала. Према најавама, град неће правити нове депоније, већ је идеја да се отпад користи као ресурс у грађевинарству. О овом и другим могућим решењима, саговорник нам је професор Александрар Јововићем са Машинског факултета, члан Одбора „Човек и животна средина" САНУ.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње