Дан заштите споменика културе у Србији

Сваке године 22. фебруар у Србији се обележава као Дан заштите споменика културе. Разлог због ког је одређен баш овај детум јесте “Уредба о заштити споменика древности” коју је кнез Александар Карађорђевић донео 1844. године . Србија се тиме сврстала у ред малог броја европских земаља 19. века које су имале прописе овог типа. Каква се данас, скоро два века касније, односимо према споменицима културе и колико су они важни за осећај националног идентитета - питаћемо слушаоце у редовној рубрици "Питање јутра".

У јутарњем програму говорићемо и о још две важне теме. Једна је проширење листе иновативних лекова који ће од сада бити доступни пацијентима о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање. Саговорник на ову тему биће нам Саво Пилиповић из Удружења пацијената Србије.

Друга је одлука државе да ове године не потпише оквирни споразум с приватним домовима уза старе. Шта то значи за све оне грађане Србије којима је смештај у дом неопходан, питаћемо Радослава Миловановића из Удружења домова за старе који ће нам бити гост у студију.

Угостићемо и Катарину Јовановић,  младу редитељку  представе "Како сте?", која се бави темама важним за тинејџере, попут љубави и подршке, али и менталног здравља. Питаћемо је  зашто су се она и глумци одлучили баш за ове теме, као и какве су реакције публике на представу.

Настављамо с представљењем песама које ће се такмичити за учешће на овогодишњој Песми Евровизије. РТС ће и ове године преносити две полуфиналне вечери и финално вече 5. марта када ће бити познато која ће композиција представљати Србију на познатом такмичењу.

Уредник и водитељ Миша Стојиљковић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње