субота, 27. нов 2021, 10:05
Брига о менталном здрављу после короне
У Крагујевцу ће 8. децембра на Медицинском факултету бити одржана Конференција о менталном здрављу и социјалном стању старијих особа током пандемије Ковида-19. Циљ је да се укаже на потешкоће с којима су се суочавали старији људи, али и на могућности да их лакше превазиђу. О томе ћемо у првим минутима емисије разговарати са директорком Удружења "Креативно здравље" Јеленом Ашковић и професорком Фармацеутског факултета у пензији Љиљаном Тасић.
А да је очување менталног здравља веома важно потврђује и недавно отворено постковид саветовалиште у крагујевачком Дому здравља на Бубњу. Саветовалиште ради сваке друге среде и намењено је пацијентима који имају било какаве психичке сметње после прележаног Ковида 19.
У рубрици радио-портрет ћемо представити СофкуВасиљковић из Шапца. Прва је ромска политичарка на нашим просторима и борац за већу укљученост жена у доношењу социјалних и политичких одлука. Унука је чувене певачице Софке Николић, чије име са поносом носи и залаже се за бољи економски и друштвени положај Ромкиња широм Балкана.
Минуте за културу смо издвојили за најновију књигу академика Василија Крестића „Историографски чланци и расправе" која је недавно представљена у Српској академији наука и уметности. Реч је о збирци у два тома са стотину радова сабраних из бројних часописа, зборника и новина које је аутор желео да сачува од заборава.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - Јелена Ашковић и Љиљана Тасић (Фото/М. Стојадиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари