среда, 03. нов 2021, 10:05
Постковид обољења и како их спречити?
Светска истраживања показују да значајан број људи има дугорочне последице које је изазвао корона вирус, нарочито пацијенти који су имали тежи облик болести. Истраживања у Великој Британији показала су да више од 80 одсто људи, који су били у болници, има макар један преостали симптом шест месеци касније. Најугроженији органи су срце и плућа, а примећено је да више од 20 одсто људи који су имали кашаљ и гушење (чак и они који нису морали да буду болнички лечени) има трагове плућних емболизама, и фиброзне ожиљке у плућном ткиву. Ипак, тешко рећи ко ће од њих због тога имати озбиљније последице. Какве дугорочне здравствене проблеме корона вирус може да изазове на плућима и има ли начина да се то спречи, нека су од питања за Татјану Радосављевић, пулмолога.
Србији је потребно скоро шездесет година до достизања пуне родне равноправности - уколико настави овим темпом, гласи један од кључних налаза најновијег Индекса родне равноправности, који је објављен као заједнички пројекат Координационог тела за родну равноправност Владе Србије и још неколико организација, а прогрес у унапређењу родне равноправности код нас званично је оцењен као постојан и континуиран, мада спор. Ових дана јавности је представљен и Извештај о правима жена и родној равноправности у Србији за 2020. годину, у издању Удружења грађанки ФемПлатз из Панчева, а један од закључака је да иако имају иста права, жене у Србији су и даље у лошијем положају од мушкараца у јавној и у приватној сфери, и изложене су дискриминаторним родним стереотипима и насиљу. Истовремено, додаје се у Извештају да је епидемија ковида 19 додатно утицала на погоршање положаја жена и урушавање њихових права, о чему разговарамо са Косаром Бекер из удружења Фемплатз.
Група истраживача са Института за физику у Београду учествује у једном од 12 пројеката у области вештачке интелигенције које је финансијски подржао Фонд за науку Републике Србије. Пројекат АТЛАС, обухвата теоријску, али и практичну примену вештачке интелигенције, и то пре свега у области заштите животне средине. У наредном периоду биће спроведено пилот-истраживање глобалног квалитета ваздуха, како би се продубило разумевање фактора животне средине који утичу на нивое загађујућих супстанци, као и предвиђање њиховог понашања под одређеним околностима. Резултати овог пројекта обезбедиће предуслове за научно засновано одлучивање о мерама за очување животне средине у Србији и свету, али и о мерама које појединци треба да предузимају у циљу заштите сопственог здравља у актуелним условима. О томе како вештачка интелигенција може да допринесе решавању овако битних еколошких проблема разговорамо са руководиоцем тима из Института за физику др Андрејом Стојићем.
Са вама је Мирјана Никић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари