Читај ми!

Књижевно стваралаштво Милке Гргурове

Милка Гргурова (1840-1924), велика глумица која је освајала „ својом уметничком игром а нарочито заносним својим гласом, меким, топлим и пријатним“, одважила се, крајем 19. века, да уплива у књижевне воде и да након освојене сцене Народног позоришта освоји и читалачку публику својим приповеткама. Иако је писала много и планирала да свој опус обухвати у десет књига, за живота је успела да објави само две: прву 1897. „Приповетке Милке Алексић-Гргурове, прва свеска. Вера. Ђердан од бисера“ и другу „Атентаторка Илка“, 1911. године.

Какво су изненађење биле приповетке Милке Гргурове и какав је значај њеног књижевног стваралаштва покушаћемо да осветлимо у вечерашњој емисији „Код два бела голуба" на основу књиге „ Свитања и сутон Милке Гргурове" Вере Црвенчанин која је између осталог записала и ово: „То понирање у пишчево дело, у све „зашто", „како", "шта" , „због чега" или „због тога", у сва безбројна питања која се у глумцу постављају (глумцу њеног типа) морало је створити код Гргурове спознају о одређеној законитости узрока и последице радње. Милка Гргурова је то пренела и у свој приповедачки опус."

За представљање њеног приповедачког опуса послужила нам је и књига изабраних прича „Атентаторка Илка и друге приче" коју је приредила Светлана Томић: „Објављивана у најзначајнијим књижевним часописима с краја 19. и почетка 20. века, њена прозна остварења представљала су смеле тематске искораке из ондашњих књижевних токова."

Аутор и уредник емисије: Тамара Крстић

Музички уредник: Радмила Дујаковић

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње