Олимпијада трећег доба због короне у мини издању

Тринаеста Олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба ове јесени, због корона вируса, није одржана у Врњачкој Бањи, али је било спортских мини надметања у општинским удружењима пензионера. Културни део манифестације је, у мањем броју, окупио сликаре на Ликовној колонији, а у припреми је и Олимпијски кладенац литерарних стваралаца.

О значају Олимпијаде трећег доба, подршци коју има од Савеза пензионера Србије и национаног Покрета трећег доба, о положају старије популације у Врњачкој Бањи и околини, разговарали смо са др Светоликом Милекићем (88), председником Удружења пензионера општине Врњачка Бања и једним од оснивача Олимпијаде задужен за књижевно стваралаштво. Иако у дубокој старости и даље је веома активан, а у слободно време чита књиге и игра се са праунуком Деспотом.

У рубрици радио-портрет ћемо представити сликара и иконописца Момчила Вуксановића, Мому Браду из Деспотовца.  Један  је од оснивача Ликовне колоније Олимпијаде спорта, здравља и културе трећег доба. Верује да су сликање и иконописање дар који многи открију тек у зрелијим годинама. Иако је по образовању економиста, по убеђењу је, каже, иконописац. Момине иконе и слике красе зидове храмова и кућа широм планете, а највећа инспирација су му лик деспота Стефана и манастир Манасија.

За нашу емисију Мома Брада говори о Ликовној колонији на овогодишњој 13. Олимпијади трећег доба која је, због корона вируса, одржана у мало другачијим околностима.

У минутима за здравље указаћемо на лековита дејства пробиотика. Биће речи о  врстама, дози и дужини њихове примене уз антибиотике и у превентивне сврхе. Међутим, нису сви пробиотици исти, јер их има више од 100 врста. Због тога је Фармацеутски факултет у Београду, у сарадњи са Савезом фармацеутских удружења Србије припремио смернице за примену пробиотских препарата које су засноване на најновијим научним доказима о њиховој ефикасности и безбедности. А када се и како узимају пробиотици, и како да знамо који је прави? Сазнаћемо више од проф. др Браниславе Миљковић са Фармацеутског факултета у Београду.

Рубрику за културу резервисали смо за две збирке песама Драгана Лакићевића „Прохуја" и "Жетелица и Шумановић". Недавно су представљене у Српској књижевној задрузи (СКЗ), а поводом пола века Лакићевићевог књижевног стваралаштва. У збирци "Прохуја" аутор промишља о проласку времена, жалећи за њим. Присећа се давних догађаја и старих пријатеља песника, а један циклус у збирци посветио је дрвећу у Београду. У сонетима збирке "Жетелица и Шумановић" Лакићевић описује слике из последње деценије уметниковог трагичног живота из "шидског периода". У фокусу су зимски пејзажи Саве Шумановића.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница -  Момчило Вуксановић - Мома Брада (Фото/М. Стојадиновић)



Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње