субота, 16. мај 2020, 09:05
Сада нас лична одговорност штити од короне
"Вирус корона закључао је старе у станове и куће како би их опоменуо колико су рањиви, али им је дао довољно времена да промисле шта могу да поправе како би живот учинили лепшим и били бољи људи. Да ли треба да успоре, да се пресаберу и више посвете себи? Увек су имали времена за све друго и за друге, а најмање за себе. Имали су довољно времена да науче нешто ново и схвате шта је најважније у животу“.
Овај цитат је део текста тима стручњака Удружења "Amity - снага пријатељства" који годинама брине о старијој популацији. О данима у изолацији, о одговорном враћању у свакодневицу и постепеном укључивању у друштвене токове старих, разговараћемо са Надеждом Сатарић, из Удружења "Amity - снага пријатељства".
Иако је ванредно стање укинуто, епидемија корона вируса није, и веома је важно да се и даље примењују мере превенције. То се посебно односи на старије од 65 година, на шта указују и епидемиолози и поручују да је сада све на личној одговорности. Шта она подразумева и како треба да наставе живот људи трећег доба, с обзиром на мноштво информација од којих су неке дијаметрално супротне и неретко збуњују. О томе ће говорити др Ирена Џелетовић Милошевић, шеф Канцеларије за здравље старих у Градском заводу за јавно здравље у Београду.
Живот у доба короне старијима од 65 година није био лак због мера забране кретања. Више од 50 дана времешни људи су провели у кућном карантину да би се сачували од Ковида 19. О данима у изолацији, о брези коју је посматрала и сликала, од оголелих грана до пролећног листања и личним импресијама разговараћемо са Бранком Рибар Брајић, дипл. електроинжењером у пензији из Београда.
Уредник и водитељ: Марина Стојадиновић.
Музички уредник: Драган Димић.
Радио Београд Један, 9:05.
Насловна страница - (Фото/ Amity - снага пријатељства)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари