петак, 25. авг 2023, 23:00
Лето уз Моју књигу - изузетна дела светске и српске књижевности
Током лета поново ћемо чути емисије у којима се говори о јединственим, по неким својим особинама посебним књигама домаћих и страних аутора. Реч је о делима која су проширила дотадашње границе књижевности, и утицала да се сама форма дела и језик којим се оно ствара доживе другачије. Истраживачким духом и експерименталним замахом ова дела отворила су нове путеве развоја књижевног израза, и довела до новог и другачијег схватања књижевности. У августу слушамо емисије у којима саговорници говоре о изузетним делима српске књижевности.
''Гробница за Бориса Давидовича'' Данила Киша
Књижевник и професор Александар Јерков говори о томе зашто воли дело ''Гробница за Бориса Давидовича'' Данила Киша. Чућемо како је наш саговорник открио ово Кишово дело, зашто читалачки сусрет са тим делом сматра прекретницом у свом духовном развоју, и какве везе оно има са тим што је он уместо физике или математике изабрао да студира књижевност.
У поднаслову дела ''Гробница за Бориса Давидовича'' стоји: ''Седам поглавља једне заједничке повести''. Ових седам поглавља једне заједничке повести тематски обједињују једну могућу историју зла, оличену у различитим облицима насиља које тоталитарни системи, а у овој књизи реч је првенствено о тоталитаризму Стаљинове власти у Совјетском Савезу, испољавају према појединцу. Приче ове књиге представљају јединствен спој документарног, чињеничног и имагинативног, а писане су кристално јасним и прецизним језиком. Када се 1976. књига ''Гробница за Бориса Давидовича'' појавила, изазвала је прилично бурне реакције, па и велике полемике у нашој јавности.
Као резултат тих полемика настало је Кишово дело ''Час анатомије'', које је објављено 1978. године. У овом делу Данило Киш је одговорио својим опонентима и суверено одбранио властиту поетичку позицију. Пошто је ова књига нераскидиво повезана са делом ''Гробница за Бориса Давидовича'', наш саговорник ће и о њој рећи неколико речи.
Александар Јерков је књижевник, професор српске књижевности 20. века на Филолошком факултету у Београду, и директор Универзитетске библиотеке ''Светозар Марковић''. Аутор је више књижевно-критичких студија, огледа и есеја.
Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић.
Autor:
Војислав Карановић
Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]
Коментари