Недељом за село

Хиљаде њива у Србији горело је и ове јесени. Мада је то законом забрањено, пољопривредници упорно, из године у годину, у ово доба пале жетвене остатке како би убрзали припреме за сетву. О томе зашто је важно да се жетвени остаци заоравају и колико штете пољопривредници паљењем наносе својим парцелама разговарали смо са професорком Пољопривредног факултета у Земуну Вером Раичевић.

Према проценама Удружења Жита Србије, до сада је засејано око 400 хиљада хектара пшенице, добрим делом семеном са тавана. У Министарству пољопривреде најављују мере подршке за произвођаче који користе сертификовано семе, као и отварање нових тржишта за ратарске културе.

Производи са заштићеним географским пореклом имају огроман потенцијал јер се потрошачи све више окрећу специфичним укусима.

Отворено тржиште и увоз пољопривредних производа довели су мања и средња газдинства у незавидну ситуацију. Конкуренција је немилосрдна, а потрошачи често немају свест о томе да купујући домаће подржавају не само пољопривреднике, него и економију своје земље. О томе нам је причао пољопривредник из села Губеревци у општини Лучани Радинко Терзић. Његова породица, да би преживела, бави се разним врстама производње- од воћарства, преко повртарства, до сточарства.

Александар Пацић, који се до скоро бавио свим и свачим, вратио се ономе што зна и познаје цео живот- виноградарству и винарству. У родном Рајцу обрађује стари виноград, откупљује грожђе и од других и производи вино. План му је да шири засаде и да винарство повеже са сеоским туризмом.

Уредник и водитељ Даворка Тешић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње