Гости из прошлости

Један виолински концерт и један клавирски. И један свадбени марш приде - да је само та три дела компоновао Феликс Менделсон би ушао у славнији део музичке историје. Свакако и са својим открићем заборављене "Пасије по Матеју" које је "оживело" рад Јохана Себастијана Баха као великог композитора. Менделсон је оживео интересовање и за дело Франца Шуберта. Роберт Шуман је открио рукопис Шубертове "Девете симфоније" и послао га Менделсону који ју је премијерно извео у Лајпцигу 21. марта 1839, више од једне деценије након композиторове смрти.

Менделсонова је и чувена увертира "Хебриди", међу ремек-дела спада и његова Шкотска симфонија, с њом и позната Италијанска, као и ораторијум Илија. Једино му опере нису ишле од руке.

Феликс Менделсон је први јавни наступ имао у деветој години, у тринаестој је компоновао први клавирски квартет, а у петнаестој прву симфонију. Са двадесет шест постао је диригент Гевандхаус оркестра у Лајпцигу, а у тридесет четвртој основао је чувени лајпцишки Kонзерваторијум.

Био је музички вундеркинд; и у детињству и у каснијим годинама поредили су га са Моцартом. Био је полиглота и добар акварелиста. У младим годинама је освојио европске концертне подијуме, музици се много давао, јер између ње и живота никакву разлику није правио, и зато ни старост није дочекао.

У "Гостима из прошлости" - осам слика из живота и прикљученија немачког романтичарског композитора, пијанисте и диригента Феликса Менделсона.

Аутор и уредник емисије - Мирјана Блажић

Извор слике са насловне стране: Википедија

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње