Читај ми!

Злата Коцић, поезија и живот

У вечерашњој емисији представићемо песникињу Злату Коцић. Поред поезије, она пише есеје и огледе и преводи са руског.

Злата Коцић рођена је у Жељеву, осмогодишњу школу завршила у Сврљигу, гимназију у Књажевцу. Дипломирала на Филолошком факултету у Београду, на групи за руски језик и књижевност. Усавршавала се на студијским боравцима у Русији (у Москви на универзитету „Ломоносов" и институту „Пушкин", у Ростову Великом на институту „К.Д. Ушински"). Од 1975. до 1985. била професор у Другој београдској гимназији. Од 1985. до почетка 2006. радила у редакцији „Нолита", као лектор-редактор и као уредник. У преосталом, краћем, периоду до пензије била је у статусу слободног уметника.

У периодици и књигама, од 1971. до данас, објављује поезију, поетску прозу, драмске поетске текстове, студије о домаћој и иностраној поезији и прози, преводе с руског и на руски језик и приређене изборе поетских текстова.

Злата Коцић говори о свом схватању песничке уметности, о митским и магијским слојевима језика, као и о односу поезије и науке. Песникиња се овом приликом присећа свог детињства, народних песама и прича које је као мала слушала, као и првих интересовања за књижевност. Биће речи и о преводилачком раду, а посебно о преводу романа Мајстор и Маргарита Михаила Булгакова.

У емисији ћемо чути Злату Коцић како казује своје стихове.

Аутор емисије: Војислав Карановић
 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње