Код два бела голуба

О постанку имена Сентандреја једна народна прича каже да су Срби крајем 17. века у шуми, на једном огромном дрвету нашли слику Светог Андреје, те да су на том месту основали своју варош и дали јој име по тој икони.

У време доласка Срба, у Великој сеоби са патријархом Арсенијем III Чарнојевићем, област Сентандреје беше спахилук грофа Стефана Зичиа. За годишњих 1000 форинти и шест комада персијских ћилимова, он је Србима уступио право уживања земље и винограда. Један извештај из 1737. године даје приближну слику живота у Сентандреји тога времена:

„Овај град је многољуднији од старог Будима. На дунавској обали и на равници до обале српски народ је подигао своје ниске куће. На пијаци има много дућана и занатлијских радњи у густом реду. Становници су Срби који своју веру слободно исповедају... Срби нигде нису тако добри економи као овде, мада су по природи и добри трговци ..." Осигурани у својим правним односима према држави и спахији, и потпомогнути занатском и пољском привредом, досељеници сентандрејски, дођоше до доминатне улоге у Угарској.

„Нажалост, не можемо више певати: Ми же Сентандрејци целог света славни". Сентандреја је изгубила одавно своју важност. Само седам цркава одолева зубу времена и променама. О њима говори академик Динко Давидов, историчар уметности.

Радио Београд 1, 20.00

Насловна страна: главни трг у Сентандреји са Трговачким крстом који су подигли Срби

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње