Код два бела голуба

Први број недељног илустрованог часописа "Радио Београд " је објављен 17. марта 1929. године у Београду, а већ у недељу, 24. марта, из закупљених просторија на другом спрату здања САНУ, у 10 часова и 30 минута, зачуле су се фанфаре, које су означиле почетак редовног емитовања програма Радио Београда, на таласној дужини 455 метара.

Свечаном отварању присуствовало је око 300 званица из културног и јавног живота. Програм је најавила спикерка Јелена Билбија Лапчевић. „Фанфарску увертиру" компоновао је и дириговао Ловро Матачић, доцније први шеф музичког програма Радио Београда. Хор академског певачког друштва „Обилић" отпевао је химну у пратњи оркестра Опере. Око 11.15 часова истакнути глумци Народног позоришта одиграли су прву српску радио-драму „Ђакон Стефан и два анђела". Након уметничког дела програма говорили су представници владе, Београдске општине и Акционарског друштва „Радио".

Прве емисије изазвале су одушевљење међу тадашњим слушаоцима који су имали среће да поседују пријемнике. То одушевљење непознати слушалац исказао је у стиховима:

То је невидљив глас,

блиставо расцветан над водама модрооким,

неугашен слепим дахом ветра,

ни сузама кише, снегом, ни коња касом.

Глас, као бршљен, оплетен о стабло човечанства.

Занесени смо, зачарани тим невидљивим гласом...

У овој емисији говоримо о програму Радио Београда из марта 1936. године.

Радио Београд 1, 20.00

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње