Код два бела голуба

Лужички Срби словенског су порекла, потомци становништва које се средином првог миленијума населило у подручју Одре и Лабе, пре германских племена. Спомињу се први пут у Фредегариусовој франачкој хроници 631. године као Сурби, а касније као Сораби, Сорби или Венди, сазнајемо из књиге Мића Цвијетића „У лепој домовини Лужичких Срба“ .

Данас овај народ себе назива Сербја и Серби. Град Будишин, на реци Спрјевји, културни је центар Лужичких Срба, а ту су и српске школе, цркве и друга обележја њиховог вишевековног живљења на тим просторима. Лужички Срби су по вероисповести католици и протестанти, писмо им је латинично, а Горњолужичани и Доњолужичани говоре и пишу на два различита језика, односно, дијалекта. Сачували су своје бичаје. Најупечатљивији утисак остављају ускршњи јахачи, са нагизданим коњима и коњаницима.

„Иду од села до села, од варошице до варошице. Певају црквене песме и шире радосну вест да је ускрнуо Син. Проносе радосну вест кроз своју лепу Лужицу, раскошну као наша Шумадија", записао је Мићо Цвијетић.

Током историје, а ни после Првог светског рата на Мировној конференцији у Паризу, нису успели да добију своју државу. Данас их има око шездесет хиљада, и све их је мање како време пролази. О Лужичким Србима разговарамо са др Мићом Цвијетићем, књижевником и књижевним историчаром.

Радио Београд 1, 20.00

Насловна страна: Сербски дом у Будишину

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње