Гости из прошлости

Поред надгробног споменика Боре Костића, првог српског велемајстора, постављена је 1992. мермерна шаховска табла на којој је уклесан завршни положај фигура окршаја између Мулока и Костића, одиграног у Келну, 1912. Том партијом је Бора Костић запосео место у шаховским уџбеницима јер је такмаца матирао у свега седам потеза!

Када је у Старом свету букнуо Први светски рат, Бора Костић се из Аргентине запутио у Америку. Концем 1923. кренуо је поново на пут око света, и то четворогодишњи. Стигао је најпре у Аустралију и Нови Зеланд, где је, како предање каже, за пола године одиграо хиљаду и пет стотина партија, а изгубио свега двадесет и четири.

Пут је знатижељника Бору одвео даље - на Црни континент. Сем што је мрдао фигуре од слоноваче, суделовао је и у лову на звери у Кенији. У земљи подељеној полутаром, одиграо је са једним Енглезом невиђени шаховски двобој: Бора седећи на северној полулопти, а инжењер на јужној. Из Африке се преместио у Индију: био је гост махараџе од Патајале, области на југоистоку Пенџаба. Са махараџом је вијао тигрове. Попео се и на кров света, Тибет, и сусрео са тринаестим Далај Ламом.

У Гостима из прошлости - шахиста Бора Костић.

Аутор емисије је Бранислав Тодоровић Клинић.

Радио Београд 1, 13.05

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом