Читај ми!

Сага о породици Гођевац

Током 19. и у првој половини 20. века Гођевци су били једна од најбогатијих и најпознатијих породица, не само у ваљевском крају, већ и у Србији.

Међу зачетницима индустијализације било је првокласних неимара, успешних трговаца, добрих угоститеља, познатих здравствених, културних и националних радника, изванредних правника, великих добротвора, дипломата, уметника... Неки од њих припадали су масонској организацији. Иако су били изузетно богати већина њих је живела скромно, чак по изнајмљеним кућама и становима. Гођевци су настојали да се жене и удају са особама из сличних породица, те су били у родбинским, пословним и пријатељским односима са тада најпознатијим српским породицама.

Родоначелник фамилије је Ђуро Гођевац са стричевима Алексом и Милутином. Његов син Ранко (1817-1908) у браку са Персидом Персом имао је осам синова и три кћери. По угледу на оца, синови су били вредни и пословни, а нарочито штедљиви и поштени. Описијући генетске особине људи пореклом из Осата, а Гођевци воде порекло из те области, Драгиша Милосављевић тврди да је „њихова задата реч најбољи и најпрецизнији уговор, а њихови завршени објекти били су својеврсна реклама која је довољно говорила о градитељској вештини и способности."

Сагу о тој свестраној и веома предузимљивој породици написао је Милорад Радојчић, хроничар старог Ваљева.

Аутор емисије: Милорад Радојчић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње