Код два бела голуба

У лето 1914. године у Бечу је основана институција за цензурисање и шпијунирање преписке ратних заробљеника са својим породицама у Србији и Војводини. Тој шпијунажи дат је посебан значај: како открити намере, снагу и расположење непријатеља.

Она писма која су осуђивала рат и насеље, "мирисала" на дефетизам и клетву ратних вођа - нису стизала ономе коме су адресована него су архивирана, а касније доспевала као "ситни материјал" у аустроугарске архиве.

Владислав Пандуровић је био ратни аустроугарски цензор у српској језичкој групи: "Прочитао сам неких тридесет хиљада писама. Брзо сам запазио да у њима лежи народно благо, душа српског народа, у једном тешком историјском тренутку, које би сачувати требало". Године 1923. писма заробљеника и интернираца објавио је у књизи „Српска писма из рата", у малом тиражу и брзо пала у заборав. Реприн се појавио 2014. године. Прочитаћемо мушка паорска писма која су писали ратни заробљеници из Баната, Бачке и Срема. То су потресна писма очева, браће и мужева која су стизала фамилијма са разних страна.

Радио Београд 1, 20.00

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње