Код два бела голуба

Аустријанци су по други пут ушли у Београд 1717. године, а већ после шест година, 1723. усвојен је план Николе Доксата де Мореса. Њему је наређено да постојећу Београдску тврђаву учини несавладивом препреком пред Турцима, а варош да изгради изнова.

Тако ће у том периоду бити поново саграђена кула Небојша, са спратом више, сазидан Велики бунар, познатији као Римски бунар. Доњи град је добио капију Карла VI, једну од најлепших барокних капија, сачувану до данас. "Линија новог аустријског бедема полазила је са Саве, од Великих степеница. Ишла Косанчићевем и Обилићевим венцем до Трга Републике, даље Француском и Душановом улицом, па преко Дубровачке до Дунава."

Генерал Никола Доксат де Морес био је велики стручњак за градњу фортификација и главно дело му је било Београдска тврђава. У овом облику, какву је ми данас видимо, тврђава је грађена од 1723. до 1736. године. Доксатов Београд је срушен. Преостала је само кућа у Душановој улици број 10 и то је најстарија породична кућа у Београду. Кажу да је од инжењера Доксата остала реч у српском језику - доксат.

Радио Београд 1, 20.00

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње