среда, 03.01.2018, 18:51 -> 18:58
štampajПовишен тон
Многи појмови данас имају другачије значење и испољавају се на другачије начине од онога који је њихова суштина.
Један од таквих је и даривање јер, чини се, никада није схватано тако поједностављено па чак и банално као данас у време потрошачког друштва и "културе" конзумеризма. Има доста речи које су на неки начин синоними за реч дар - поклон, пружање, жртвовање... Дар у једном другом смислу означава и склоност, смисао за нешто, таленат али чак се и то може довести у везу са данашњим међуљудским односима, начинима понашања и доживљајима јер даривање је и једна врста склоности, смисла, осећаја да материјална и робна димензија нису кључна ни суштинска димензија даривања, да дарујемо да бисмо некога обрадовали, некоме помогли, без очекивања уздарја осим можда наде и вере да ће и нама, можда и са неочекиване стране неко узвратити.
Дарови су данас углавном мерени ценом а то идеју и културу даривања чини све јефтинијом и мање цењеном.
О несебичности у давању, захвалности у примању, давању себе, радости и моћи даривања разговарамо данас са Милорадом Јурковићем, човеком који нам је познатији као столар Миле, који бесплатно прави и поклања, од свог дрвета, столице за храњење беба, који се укључио али је и иницирао многе акције помоћи породицама слабог материјалног стања широм земље а ових дана се нашао и у једној другој, једнако племенитој улози.
У другом сату емисије Јелена Станковић из Туристичке организације Београда откриће нам зашто је Србија ове године забележила рекорде на свим пољима туризма и колика је била посета страних туриста за новогодошњи празнике у Београду. На данашњи дан 1923. године рођен је Драгутин Гостушки, композитор, музиколог, историчар уметности, естетичар и публициста и њему посвећујемо рубрику „Датум, време, место".
Емисију уређује и води Ивана Весић.
Autor:
Београд 202
Од понедељка до четвртка отварамо теме које нас муче и боле, оне о којима избегавамо да разговарамо aли и оне о којима разговарамо повишеним тоном. [ детаљније ]
Коментари