Повишен тон

Какву правну заштиту имају фотографије?

Предлог за тумачење једног дела Закона о ауторским и сродним правима које је поднео скупштински Одбор за уставна питања и законодавство, предлаже се да не подлеже "свака рутински израђена фотографија, која се појављује и преузима у електронском облику, без обзира да ли је оригинална духовна творевина аутора", престаје да ужива заштиту као ауторско дело. Ово тумачење наводно представља покушај да се отклоне нејасноће и непрецизности разумевања појма ауторског дела.
У ишчекивању усвајања/одбијања овог тумачења, у вези ког су се највише побунили фотографи и фоторепортери, а можда најмање новинари и медијске куће, разговарамо зашто је то тако, коме је у интересу овакво тумачење, шта може да донесе, и које могу бити шире последице, а које евентуалне добре стране. Чућемо мишљење које је понудио скупштински Одбор, али и шта о томе мисли Марко Ристић, фотограф и фоторепортер који се већ неколико пута борио на суду за заштиту ауторских права, као и Ђорђе Кривокапић из "SHARE" фондације која се бори за заштиту грађанских права у областима приватности, слободе говора, транспарентности и ефикасности власти и електронског надзора.


Водитељ: Круна Пинтарић

Повишен тон Повишен тон

Autor:
Београд 202

Од понедељка до четвртка отварамо теме које нас муче и боле, оне о којима избегавамо да разговарамо aли и оне о којима разговарамо повишеним тоном. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом