Читај ми!

Славица Радовановић: Земљотреси у Румунији које осећа и Србија доказ појачане сеизмичке активности

Разоран земљотрес у Турској и Сирији, али и потреси у Румунији који су се осетили и у Србији, узнемирили су грађане. Сеизмолог Славица Радовановић рекла је за РТС да би Србију могао да погоди потрес до магнитуде 6 јединица Рихтерове скале. Тај земљотрес би био јачи од краљевачког, али слабији од турског, истакла је Радовановићева.

Сеизмолог Славица Радовановић рекла је за РТС да су земљотреси који су се догодили у Румунији, а осетили се и у Србији, били у једном простору где је последњи земљотрес такве јачине био још 1940. године и где је постојала дуготрајна акумулација сеизмичке енергије, имајући у виду да се пре тога земљотрес догодио неколико векова раније.

"Када се догодио турски земљотрес био је неопходан само мали доток сеизмичке енергије да би се то жариште покренуло. Да није било турског земљотреса, румунски би се догодио можда само годину или две касније, али би се сигурно догодио", навела је Славица Радовановић у емисији Таковска 10.

Додала је да се може рећи да је турски земљотрес, као један изузетно снажан, са снажном магнитудом која је за континенталне земљотресе при самом врху, пошто се сматра да они могу бити до осам јединица Рихтерове скале када су на континентима, убрзао земљотресе у Румунији, али и испровоцирао земљотрес који се истог дана догодио код Петриње у Хрватској.

"Овај земљотрес, заједно са земљотресима који су се догодили на простору источног Медитерана. Последњи којих се сећамо су два земљотреса у Албанији и Хрватској, а пре тога читава серија земљотреса у једном десетлећу у Италији, они сви заједно говоре о томе да је читав простор Источног Медитерана ушао у једно време појачане сеизмичке активности и да ће се земљотреси максималних магнитуда дешавати у различитим епицентралним зонама на овом простору", навела је Радовановићева.

"Појачана сеизмичка активност ће трајати неколико година" 

Истакла је да ће појачана сеизмичка активност трајати неколико година.

"Сеизмолози никада не говоре, за нас месеци не представљају неку временску основу. Ми увек говоримо о неколико година, а најчешће кажемо у наредних десетак година могући су такви догађаји, јер ипак се сви ти притисци кроз Земљу преносе много спорије него што су наши страхови", навела је Славица Радовановић.

На питање колико јак земљотрес може да се очекује у Србији, Славица Радовановић је објаснила да би Србију могао да погоди потрес магнитуде највише 6 јединица Рихтерове скале.

"Одмах да кажем да је такво померање 100 пута мање него при турском. Тако да се разумемо, то би у односу на турски био слаб земљотрес, у односу на оно што ми желимо, био би јак и био би јачи од краљевачког земљотреса. Ако говоримо о Бугарској, где такође дуго није било јаких земљотреса и врло је вероватно да ће се и тамо догађати јаки земљотреси, то су неке магнитуде које чак досежу до 7 јединица Рихтерове скале, али су ти потреси везани за неке пограничне просторе Србије и Македоније и могли би имати утицаја на јужне делове наше Републике", рекла је Славица Радовановић.

Објаснила је да је разлика између јединица Рихтерове скале логаритамска и да је земљотрес магнитуде 7 десет пута јачи од потреса магнитуде 6 јединица.

"Слике из Турске код нас не могу никада да се понове" 

Славица Радовановић је напоменула да слике из Турске код нас не могу никада да се понове.

"Може да се догоди да један објекат буде, као што смо имали у Краљеву, потпуно порушен. Током мионичког земљотреса ми нисмо имали ниједан објекат који је био гомила цигала. Ниједан. Током копаоничког, исто тако ниједан. Било је таквих, у црногорском земљотресу, а не код нас. Наши земљотреси магнитуде највеће која би код нас могла да се догоди би на нашим најлошијим објектима, који су зидани само од цигле у време када нису постојали прописи који би обезбедили бољу градњу, само један део тих објеката, десет посто тих објеката у непосредној епицентралној области би имало тешка оштећења. У њима више не би могло да се живи, носећи зидови би били испуцали, вероватно се не би зарушили скроз, али би у њима живот немогућ", навела је Радовановићева.

Поручила је да из окружења прете друге опасности за високе објекте у Србији.

"То су земљотреси Вранче, који би, иако смо ми 450 километара далеко од те Вранче, ми бисмо у високим објектима, којих има све више у нашим градовима, нарочито у Београду, имали врло велику трешњу. Померања би била велика, али се надамо да су сви ти објекти зидани у складу са прописима, те тако не би ни ту имали такве штете", рекла је Славица Радовановић.

понедељак, 18. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње