Читај ми!

Стиже први хамбургер из лабораторије!

Први хамбургер који ће у себи имати месо лабораторијски узгојено из животињских матичних ћелија биће наредне недеље спремљен и испробан у Лондону. Биће тежак око 150 грама, а његова вредност је 290.000 евра! Иако неће бити по свачијем укусу, могао би да доведе до револуције у исхрани.

Звучи невероватно, али постоји хамбургер чије прављење кошта 290.000 евра. Не, нису у питању златне нити у месу, већ само месо. Потиче од животиња, али ту се „свака веза завршава“.

Наиме, говеђе месо је лабораторијски узгојено од матичних ћелија заклане краве. „Шеф кухиње" је Марк Пост, професор и биолог на Универзитету у Мастрихту.

Он се нада да ће експеримент довести до револуције у исхрани, и да ће на овај начин моћи да се подмире растуће светске потребе за говедином, овчетином, свињетином и пилетином.

„Тренутно користимо 70 одсто свих пољопривредних капацитета за добијање меса кроз узгајање стоке. Морамо да пронађемо алтернативу, јер ако не предузмемо нешто месо ће постати луксуз и врло скупо“, објашњава Пост.

„Моја визија је да имамо ограничена стада животињских донора матичних ћелија.“

Према проценама Уједињених нација, човечанство ће до 2050. године конзумирати два пута више меса него данас.

Професор са холандског универзитета тврди да ће унапређена технологија узгајања синтетичког меса у лабораторијама захтевати 99 одсто мање површине земље, између 82 и 96 одсто мање воде и производити од 78 до 95 одсто мање гасова са ефектом стаклене баште него данашње узгајање животиња на фармама,

Ово вештачко месо ће бити припремљено, испечено и поједено наредног понедељка у Лондону. Уколико се експеримент покаже успешним, месо прође све тестове и добије сва могућа одобрења, у наредних 10 година би могло да се нађе и у самопослугама, процењују стручњаци.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. септембар 2024.
21° C

Коментари

Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar na kritiku
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Čemu neki izrazi
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Dobra kritika
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи