Србија већ премашила два милиона туристичких долазака, оборени рекорди из претходних година
Летња сезона почела је боље него што се очекивало – у јуну је забележено око 345.000 туриста, раст домаћег туризма се наставља, а највећи замах бележе бање, планине и сеоска газдинства. Државни секретар у Министарству туризма и омладине Урош Кандић упозорава угоститеље да сачувају однос цене и квалитета, јер је то највећа предност Србије у односу на конкуренцију.
Летња туристичка сезона у Србији званично је почела, а први показатељи указују да би 2026. година могла да буде рекордна по броју туриста. Према речима државног секретара у Министарству туризма и омладине Уроша Кандића, већ у првој половини године премашени су резултати из претходних сезона, а очекује се да ће позитиван тренд бити настављен током јула и августа, који традиционално представљају врхунац туристичке сезоне.
„Сезона је, као што сте сами рекли, почела. Ја бих рекао да се захуктава полако откад је кренуо летњи распуст", рекао је Кандић и додао да је од 1. јуна до закључно са јучерашњим даном у Србији забележено око 345.000 туриста, што је бољи резултат и од рекордне 2023. године.
„Гледајући од 1. јуна до, до јуче увече кад је закључен фактички тај дневни извештај, ми смо имали око триста четрдесет пет хиљада туриста само у јуну месецу, што је и боље од рекордне 2023. године, у односу на прошлу годину да и не говоримо, дакле око три, четири процента је више", каже Кандић.
Истакао је да је Србија од почетка године већ премашила два милиона туристичких долазака, што није забележено у истом периоду ни 2024. ни 2025. године: „Када гледамо сумирано целу годину од 1. јануара до данас, ми смо пребацили већ цифру од два милиона долазака. То није било, узимајући у обзир тај временски период, ни '25, ни '24. године, тако да имамо пун основ за оптимизам до краја године".
Према његовим речима, тренутни раст туризма износи око седам одсто у односу на прошлу годину, а очекује се да ће такав темпо бити задржан до краја године.
Бање, планине и сеоска газдинства све траженији, Врдник највеће изненађење
Када је реч о структури гостију, Кандић истиче да страни туристи и даље највише посећују Београд, док домаћи туристи традиционално током лета бирају бање и планинске центре.
Посебно је указао на снажан раст сеоског туризма: „Лети су популарне бање. Лети су популарни наши планински центри, а све више, више, као што сте и сами рекли, сеоска газдинства којих је два, два и по пута више него пре две, три године. Дакле, та грана је у експанзији".
Међу најуспешнијим дестинацијама издвојио је Врњачку Бању, која бележи чак 20 одсто више страних туриста него прошле године.
Поред тога, како је Кандић навео, бања Врдник наставља снажан раст и, према садашњим показатељима, могла би да постане друга бањска дестинација у Србији по броју долазака, одмах иза Врњачке Бање.
Планински центри такође бележе одличне резултате. Раст броја туриста креће се од девет до 15 одсто, а највећи раст има Златибор, затим Дивчибаре и Копаоник.
Цене расту, али смештај далеко мање од ресторана – гости из региона покрећу раст
Говорећи о ценама, Кандић је оценио да су глобалне кризе утицале и на туристички сектор, па је и у Србији забележен раст цена услуга.
Према његовим речима, у мају ове године у односу на исти месец прошле године цене у угоститељству порасле су 5,9 одсто, али је разлика између ресторана и смештаја значајна: „Услуге у ресторанима око седам процената су поскупеле, а смештај далеко мање, један зарез седам процената".
Гост Дневника упутио је апел угоститељима да не угрозе конкурентност домаће туристичке понуде: „Ја бих апеловао на угоститеље да сачувамо нашу компаративну предност која нас је издвајала у односу на регион, на конкуренцију, а то је однос цене и квалитета, односно да то буде оно што ће бити наша компаративна предност и у наредном периоду".
Када је реч о страним гостима, Кандић је нагласио да највећи раст ове године долази из региона.
Двоцифреним стопама расту доласци туриста из Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Словеније, али и из Бугарске, Румуније и Хрватске.
Према Кандићевим речима, управо су туристи из региона постали „мотор раста“ у првих шест месеци године, док гости из Турске, Кине и Русије и даље представљају важан сегмент укупног туристичког промета.
Око пет одсто мање „страних" аранжмана
Кандић је навео и да је ове године забележено око пет одсто мање уплаћених аранжмана за иностранство у односу на прошлу годину, што види као прилику за домаћи туризам: „То може бити добра ствар за домаћи туризам, јер ће тај део људи вероватно негде проводити годишњи одмор и то је шанса за наше дестинације да додатно ојачају своје капацитете и да привуку људе који због разноразних разлога неће ићи у иностранство".
Подсетио је да је Грчка и даље убедљиво најпопуларнија страна дестинација за грађане Србије, коју сваке године посети више од милион наших туриста.
Ипак, због актуелних геополитичких околности и кризе на Блиском истоку, Кандић сматра да ће безбедност све више утицати на избор дестинације.
„Јако је битно да се грађани осећају сигурно на свом одмору, а најсигурније ће се свако осећати у својој земљи где не морају ни ићи авионом нити прелазити границе, него за пар сати од свог дома наћи сасвим, сасвим пристојан и смештај и храну и природне лепоте које нас апсолутно издвајају у односу на нашу конкуренцију", објаснио је.
Кандић је истакао и да нове саобраћајнице значајно доприносе развоју туризма, јер су најважније туристичке дестинације, попут Врњачке Бање и Златибора, данас знатно приступачније него претходних година.
Кандић поручује да је још рано говорити о коначном девизном приливу од туризма, али да досадашњи резултати указују да би, уз раст броја туриста од око седам одсто и повећање броја страних гостију за око шест процената, и приходи од туризма до краја године требало да прате исти позитиван тренд.
Коментари