Читај ми!

Остриге и сладолед – шта су јели на „Титанику“ три вечери пре кобног судара са леденим брегом

Редак мени са „Титаника“, продат за 83.000 фунти, открива да су путници у првој класи јели морске плодове, рибе и разне десерте три дана пре судара са леденим брегом.

Јединствени мени од 11. априла 1912. године продат је овог викенда на аукцији, а открива чиме су се путници гостили на броду пре судбоносног судара са леденим брегом, због чега је потонуо у северном Атлантику.

Од бројних ставки на менију, највише искаче „викторија пудинг“, али и питање ко је уопште у тренутку трагедије и тоњења брода нашао за сходно да понесе мени из ресторана.

Иако друго питање остаје отворено, прво има одговор – то је кувани десерт у који иду брашно, јаја, џем, бренди, јабуке, вишње, шећер и зачини, а служи се уз кајсије и сладолед.

Једанаестог априла, служен је после острига, лососа, говедине, патке, пилетине и голубјег меса. Уз то је ишао кромпир, пиринач, пашканат…

Мени даје детаљан увид у то шта је сервирано на дан када је брод напустио Квинстоун у Ирској, и кренуо пут Њујорка. На аукцији је продаван са другим предметима са „Титаника“, попут ћебета које је дељено на палуби.

четвртак, 25. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом