Ja sam mali Iva, letim preko njiva!

Vernici koji Božić proslavljaju po julijanskom kalendaru danas slave Badnji dan. Za decu, uglavnom u Vojvodini, ovo je posebno radosno jer je vreme za korinđanje. Druže se, pevaju pesmice a kućama se vraćaju punih džakova slatkiša i voća. Ta, ima li štogod lepše?

Prvi sumrak, prazan džak i gomila dece. Badnje veče je. Porodice su na okupu i čekaju male korinđaše. Oni su, objašnjava etnolog Vesna Marjanović, zamenili koledare – momke koji su o praznicima išli ulicama i pevali pesme donoseći, kako se verovalo, blagodat.

"U korinđanju učestvuju deca, uglavnom školska i uče tekstove od starijih ukućana. Pred svakim vratima u naselju pevaju, osim pred kućama koje su u žalosti", objašnjava Marjanovićeva za RTS.

Družina se okuplja, toplo obučena i kreće od kuće do kuće. Poneko i maskiran. Ako domaćin otvori, prvo se pita "Je li slobodno korinđati?". Ako ukućani odobre, kreće pevanje pesmica. Jedna od njih je:

Ja sam mali Iva,
letim preko njiva.
Njiva se zeleni,
gazda se veseli.

Ili:

Ja sam mali Pera,
ujela me kera.
Za nogu, za ruku,
daj mi gazda jabuku.

Obično je dovoljna bila jedna pesma, ali su neki domaćini tražili i više. Kad su zadovoljni izvođenjem, deci daruju vođe, slatkiše, orahe, a oni malo imućniji daju i po koji dinar.

Marjanovićeva dodaje da postoji i praksa da korinđaši, ako ne dobiju ništa – što je retko, pevaju i dodatne stihove: "Koliko slame u kotaricu, toliko đavola u gazdaricu!". Pa hajd', gazdarice, ne daj darove ako smeš!

"Noviji je podatak da učestvuju i deca iz najnovijih kolonizacija u Vojvodini - tj. deca raseljenog stanovništva sa bivših prostora SFRJ (sever Banata)", dodaje Marjanovićeva.

Povratak kućama obično je mučan jer se deca smrznu i umore od pevanja. Ali, čim se zaviri u džak pun darova, umor nestaje.

Stariji Vojvođani sećaju se ovog obreda sa osmehom na licu jer je druženje nezaboravno. Mi malo mlađi poželimo da se vratimo u neke "sitne" godine i zapevamo:

Ja sam mali korinđaš,
šta ćeš strina da mi daš?
Ili vina il' rakije,
stig'o Božić pred kapije!

Na običaje maskiranja i izvođenja ovakvih igrokaza u Vojvodini jak uticaj ostavilo je nemačko stanovništvo. Tokom decenija, svoj uticaj na običaje ostavili su brojni narodi i kulture - Srbi, Mađari, Rumuni, Slovaci.

Južnije od Save i Dunava za korinđanje zna retko ko, a i u Vojvodini je sve manje dece koja dolaze za Badnje veče. Pogotovo što se veći deo stanovništva odselio u velike gradove, pa među ljudima ima sve manje bliskosti, a i tradicija se zaboravlja.

Pripremite voće i bombone, ostavite uključeno svetlo da korinđaši znaju da su dobrodošli. Kuća u koju dođu, radosnija je i puna pesme.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње