Врео дан је за нама, а биће још горе – како преживети на +40
Метеоролози упозоравају – почео је нови топлотни талас и потрајаће до средине наредне недеље. Температура ће ићи до 40 степени у хладу. Хлад и ако је могуће расхлађена просторија је оно што лекари препоручују свима, не само онима који имају здравствене проблеме. Довољно течности и избегавање рада на отвореном у најтоплијем делу дана – рецепт је за избегавање топлотног удара.
У 14 часова у Београду је било 35 степени у хладу. Ипак, на Ади Циганлији нема много људи, можда зато што је радни дан.
Грађани са којима је екипа РТС-а разговарала кажу да је много лакше у води, а помажу им и сладолед и хладно пиће. Има и оних, ретких, којима врућина не смета.
Продавцима је теже него купачима. Кажу да су гужве само викендом.
На Тргу Републике субјективни осећај је да је врелије. И док понекад сунчање прија, када су овакви дани подношљиво је само у хладу.
“Тешко је јако, али трудим се да имам уз себе што више воде и носим шеширић. Сад га не носим јер сам у хладу, мало сам сео да одморим, да се расхладим и да се што више умивам, фонтане много помажу у томе”, каже један од Београђана.
Остали грађани су изашли зато што су морали и једва чекају да уђу у расхлађени простор, или да оду на море.
“Идемо на кафу и да купимо карте за море. Расхладићемо се у Будви”, кажу девојке које је екипа РТС-а затекла у граду.
Уносити више течности, узимати више лакших оброка
Ко не оде на море, од сутра нек се спреми за 40 степени. Доктори понављају савете - пре свега старијим суграђанима.
Докторка Милица Марјановић из крушевачке Хитне помоћи истиче да је најважније да се уноси довољна количина течности – по овако високим температурама чаша воде на 20 минута.
Треба, каже, избегавати заслађене и напитке који садрже велику количину кофеина.
“Такође, треба узимати више лакших оброка, а најтоплији део дана проводити у замраченим и расхлађеним просторијама.
Саветује и да се све физичке активности обаве у раним преподневним часовима и касним вечерњим часовима.
Климатске промене одражавају се на здравље грађана
Саветују лекари и из Светске здравствене организације – кажу државе би морале више да брину о клими и планети јер ће се то одразити и на здравље грађана.
Др Фабио Скано, директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији, рекао је да је у последњих 20 година због врућине дошло до пораста смртних случајева за чак 30 одсто.
“И то је све због климатских промена, а глобално, не предузима се много тога. Индивидуално - водите рачуна како се облачите, ево ја сам без кравате, седимо у климатизованом, и тако би требало док је напољу претопло”, рекао је Скано.
А претопло тек долази. И потрајаће до 17. јула.
Коментари